Gdzie leży Patagonia? Zapierająca dech w piersiach kraina na teranie Argentyny i Chile
Gdzie leży Patagonia? Znajduje się ona w Ameryce Południowej. Ta wyjątkowa i urokliwa kraina, posiada ogrom walorów przyrodniczych oraz turystycznych. Dlatego też warto ją odwiedzić i na własne oczy ujrzeć miejsce, które wciąż charakteryzuje się niejaką dzikością terenu oraz nieskalaniem przez działania człowieka.
Patagonia to rozległa kraina, która jest położona na terenie Argentyny i Chile. Została odkryta przed wiekami przez Ferdynanda Magellana – wybitnego odkrywcę. W łatwy sposób można się do niej dostać z barwnego Buenos Aires. Ten teren Ameryki Południowej słynie przede wszystkim z pięknych lodowców, takich jak chociażby Perito Moreno, który znajduje się w pobliżu malowniczego jeziora oraz tego, że w niektórych punktach można spotkać pingwiny. Co jeszcze warto wiedzieć o Patagonii?
Spis treści:
Patagoński krajobraz
Kraina Patagonii posiada piękne widoki, które zapierają dech w piersiach. Bezkresne i niemalże niezniszczone tereny, są doskonałym przykładem na monumentalność natury i wzbudzają skojarzenia z norweskimi fiordami. Jako że w jej rejonie znajduje się także południowa część Andów, przybysze mogą podziwiać wspaniale zachowane lodowce oraz wulkany, wodospady czy ciągnące się przez znaczną długość stepy, które zdają się rzucać wyzwanie podróżnikom złaknionym nietuzinkowych terenów do trekkingu. Jest to też rejon, w którym żyją delfiny, wieloryby morskie czy flamingi. Jakie są najważniejsze miejsca w Patagonii?
Lodowiec Perito Moreno – wyjątkowa atrakcja
Miłośnicy dzikiej przyrody z pewnością powinni ujrzeć jeden z najwspanialszych lodowców nie tylko Ameryki Południowej, lecz świata – Perito Moreno. Jego łączna powierzchnia wynosi około 250 km². Lodowiec wznosi się na terenie Parku Narodowego Los Glaciares. Jego część skryta jest pod wodą. Na turystów, którzy zdecydują się zobaczyć go z bliska czeka mnóstwo wrażeń, zwłaszcza estetycznych. Jednakże należy pamiętać, że Patagonia to kraina geograficzna, której niektóre tereny są dość wymagające do przejścia.
Co ciekawe, Perito Moreno to lodowiec wędrujący. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w ciągu jednego dnia jest w stanie przesunąć się o maksymalnie dwa metry. Odłamane części lodowca na ogół wpadają do jeziora Argentino, co wpływa na kolor jego wody.
Park Narodowy Torres del Paine
Park Narodowy Torres del Paine, który znajduje się w Patagonii położonej na terenie Chile, to miejsce, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ludy Mapucze nazywały je ”błękitnym”. Fauna parku jest doprawdy bogata, bowiem zamieszkują go takie zwierzęta, jak kondory andyjskie czy też lamy lub ptaki nandu. Jednakże warto też wiedzieć o majestatycznych akwenach wodnych, które można tutaj zobaczyć. Niewątpliwie, najpiękniejszym z nich może się okazać Lago Pehoe, które ma wdzięczny, turkusowy kolor. Ponadto w tym wodnym zwierciadle odbijają się górujące nad nim szczyty górskie.
Andy – góry wulkaniczne Patagonii
Andy Patagońskie to wysunięte najdalej na południe góry. Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, iż należą one do Pacyficznego Pierścienia Ognia, bowiem na terenie wciąż znajdują się wulkany. Jakie szczyty tego pasma są najpiękniejsze?
Fitz Roy
Bezpośrednio nad Patagonią wznoszą się się Andy – góry ze wszech miar wyjątkowe. Jednym ze szczytów łańcucha górskiego jest Fitz Roy o wysokości 3 405 m n.p.m , który stanowi ciekawy punkt dla zapalonych wędrowców. Jego nazwa oznacza ”dymiącą górę”, co nieco podkreśla klimat tego wzniesienia. Jednak tym, co charakteryzuje szczyt jest jego kształt, który wydaje się jak gdyby poszarpany. Jako bazę wypadową, turyści najczęściej upatrują sobie urokliwe miasto o nazwie El Chalten.
Cerro Torre
Fitz Roy i Cerro Torre to najsłynniejsze szczyty And. Cerro Torre uznawane jest za trudniejszy do zdobycia ze względu na mniej przystępne uwarunkowanie terenu. Ponadto jest to drugi pod względem wysokości szczyt położony na terenie Parku Narodowego Los Glaciares. Pierwszymi, którzy zdołali go zdobyć, okazali się Cesare Maestri oraz Tonni Egger w 1959 roku. Niestety, drugi z wymienionych wspinaczy, podczas schodzenia stracił życie, przez co wyczyn ten wciąż jest kwestionowany.
Patagonia słynie również z przepięknych miasteczek, będących jednocześnie bazami wypadowymi podczas planowania wyjazdu w góry. Jednym z nich jest El Calafate, które położone jest po stronie argentyńskiej. W mieście znajdują się muzea oraz wejście do Parku Narodowego Los Glaciares. Z kolei najsłynniejszym archipelagiem znajdującym się na terenie Chile i Argentyny jest Ziemia Ognista. Zwiedzając Patagonię, koniecznie trzeba ujrzeć i wyżej wymieniony zespół wspaniałych wysp.
Zapalona podróżniczka i blogerka. Inspiruje do odwiedzania magicznych zakątków, opowiada o niezwykłych doświadczeniach i podpowiada, jak zorganizować niezapomniane wyprawy.